З 20 липня 2012 року Лабораторія Молекулярного Аналізу МАТРИЦЯ впроваджує нові діагностичні тести: HLA-B 27

Дата публікації: 2012-07-30

Тест на HLA-B27 - це генетичний тест. У пацієнтів, які страждають запальним артритом хребта і суглобів, наявність HLA-B27 свідчить про наявність захворювання групи серонегативної спонділоартропатії. Ця група включає анкілозируючий спонділоартрит (АС), псоріатичний артрит, хворобу Рейтера. HLA-B27 присутній у 90% людей, які хворіють на АС, однак, ген може бути присутнім і у людей, не страждаючих артритом або запаленням.

Що таке Хвороба Бехтерева (анкілозірующіі спондилоартрит) – Хвороба Бехтерева - хронічне системне запалення суглобів, переважно хребта, з обмеженням його рухомості за рахунок анкилозування апофізальних суглобів, формування сіндесмофітів і кальцифікації спінальних зв'язок. В даний час встановлено, що спонділоартрит спостерігається не тільки при хворобі Бехтерева, а й при таких захворюваннях, як псоріатичний артрит, хвороба Рейтера, виразковий коліт, синдром Бехчета, хронічний артрит та інші, об'єднані в групу серонегативних спонділоартритів.

Патоморфологія

Патологічний процес захоплює суглоби, хребет і периферичні суглоби, міжхребцеві диски, тіла хребців, зв'язки хребта в місцях їх прикріплення до тіла хребця (ентезопатія).

У першу чергу вражається хрестоподібні зв’язки, а потім міжхребцеві і ребернохребтові суглоби, в яких на початку хвороби первинно розвивається хронічне запалення синовіальної оболонки. Поступово костеніє весь диск, іноді й драглисте ядро. Розвивається склероз крайових пластинок тіл хребців. Окостеніння фіброзного кільця на периферії диска, виникнення осередків роздратування в окісті і розвиток кісткових утворень по краях тіл хребців супроводжується утворенням кісткових містків - сіндесмофітів. У тілах хребців виявляються зміни вже на ранній стадії хвороби - розвиток кісткового дефекту (ерозія) переднього краю тіла хребця з ущільненням навколишнього тканини (так званий передній спондиліт). Зміни зв'язок хребта, їх склерозування і окостеніння надзвичайно характерно для хвороби Бехтерева. Воно розвивається в першу чергу в місцях прикріплення зв'язок до тіл хребців.

У периферичних суглобах виявляються ознаки артриту (частіше в суглобах ніг).

Що відбувається під час Хвороби Бехтерева (анкілозуючого спондилоартриту): У зв'язку з наявністю у хворих HLA B27 виникло кілька нових гіпотез про патогенез цього захворювання:

  • наявність HLA B27 на поверхні клітин може зробити сполучну тканину більш чутливою до інфекційного агента, проте відомо, що 10-15% хворих хворобою Бехтерева не мають антигену HLA B27;
  • інфекційний агент під впливом антигену B27 модифікується, перетворюючись в аутоантиген, і стимулює розвиток аутоімунного процесу;
  • ймовірно, має місце близька локалізація на 6-й хромосомі генів, що кодують весь комплекс антигенів гістосумісності (у тому числі B27), і гена, відповідального за імунну відповідь при хворобі Бехтерева і за сприйнятливість до цього захворювання. Ця остання гіпотеза найбільш широко поширена.

Клінічні форми. Розрізняють чотири форми хвороби Бехтерева:

  • центральна – ураження хребта;
  • різомелічна (rhiso-корінь) - ураження хребта і кореневих суглобів (плечові і тазостегнові);
  • периферична - ураження хребта і периферичних суглобів (колінні, стопи);
  • скандинавська - ураження хребта і дрібних суглобів кистей і стоп. Ця рідкісна форма має велику схожість з ревматоїдним артритом.

Що таке Хвороба Бехтерева (анкілозируючий спондилоартрит). Що провокує Хвороба Бехтерева (анкілозируючий спондилоартрит).

Встановлено наявність спадкової схильності до хвороби Бехтерева.

Про генетичну детермінацію хвороби Бехтерева свідчить також наявність більш ніж у 90% хворих HLA В27 (в загальній популяції цей антиген зустрічається лише у 7% осіб).

Матеріал для здачі HLA – B – 27. Сироватка крові.

Термін виконання HLA – B – 27 . 7 днів.

До яких лікарів слід звертатися якщо у Вас Хвороба Бехтерева (анкілозірующіі спондилоартрит): Ревматолог.