Антитіла до Scl-70 (прогресуюча системна склеродермія)

Дата публікації: 2012-07-30

Діагностика склеродермії. Наявність антитіл до антигену Scl-70 (ядерна топоізомераза) характерно для хворих склеродермією (частота: 20-30%), особливо при дифузній формі захворювання; при інших системних захворюваннях сполучної тканини ці антитіла зустрічаються рідко.

Чому важливо робити Антитіла до Scl-70 (прогресуюча системна склеродермія)?

Склеродермія (sclerodermia) - це хронічне запальне ураження сполучної тканини, хронічне системне сполучно-тканинно-судинне полісиндромне захворювання, яке характеризується поширеними фіброзно-склеротичними змінами, ураженням судин за типом облітеруючого ендатериїта та ураженням ряду внутрішніх органів, зокрема шлунково-кишкового тракту, серця, нирок. Захворювання протікає в двох формах: генералізованій і обмеженій (circumscripta або morphea). Обмежена форма характерна для раннього дитячого віку. Генералізована форма зустрічається у підлітків. Переважно осіб жіночої статі.

При яких захворюваннях робиться Антитіла до Scl-70 (прогресуюча системна склеродермія)? Наявність антитіл проти екстракту зі шкіри, ураженої склеродермією, гіпергаммаглобулінемія, антинуклеарні антитіла вказують на участь в патогенезі аутоімунних процесів. При обмеженій формі шкірні та підшкірні зміни асиметричні, іноді - лінеарним. Спочатку шкіра може бути еритематозний і едематозная, а згодом набуває атрофічний вид. При прогресуванні захворювання змінені ділянки стають щільними, з піднятими краями і білуватим центром. Пізніше можуть з'явитися пігментації, депігментації і контрактури суглобів. Захворювання може тривати місяцями й роками.

Матеріал для здачі Антитіла до Scl-70 (прогресуюча системна склеродермія). Сироватка крові.

Термін виконання Антитіла до Scl-70 (прогресуюча системна склеродермія). 7 днів.

Які нормальні показники (розшифрування) Антитіла до Scl-70 (прогресуюча системна склеродермія)?

Дані лабораторних досліджень неспецифічні і схожі на цукровий діабет. ШОЕ зазвичай в нормі або підвищений незначно. В сироватці крові підвищений рівень глобулінів, можуть бути виявлені як ревматоїдний фактор, так і антинуклеарні антитіла (в 60% випадків), а рідше і антитіла проти клітинного рибонуклепротеіну.

Реакція з нуклеарними екстрактами є специфічною для склеродермії, але спостерігається у хворих приблизно в 15% випадків. Встановлюють антитіла до шкіри, серцевому м'язі і, рідше, до нирок, LE-феномен зазвичай є негативним. У сечі виявляються альбумінурія і лейкоцитурия, а також підвищення рівнів гідроксипроліну і глюкозоалінглікану в результаті збільшеного об’єму колагену.

Підвищення норми показника Антитіла до Scl-70 (прогресуюча системна склеродермія) спостерігаються при таких захворюваннях.

Антинуклеарні антитіла виявляють у 23-46% пацієнтів з локалізованою склеродермією, в залежності від лабораторного методу дослідження. Такі антитіла як anti-ssDNA (anti single-stranded DNA) зустрічаються в майже 56% пацієнтів з генералізованою і приблизно в 43% осіб з лінійною склеродермією.

Однорідна картина імунофлюоресценції наявна в близько 70% пацієнтів з локалізованою склеродермією. Важливо, що позитивний титр антинуклеарних антитіл прямо корелює зі значним ураженням шкіри і тривалим перебігом захворювання.

У пацієнтів з комбінованими морфологічними варіантами частота появу авто-антитіл в сироватці (включаючи ревматоїдний фактор і anti-ssDNA) підвищена. У майже 62% пацієнтів з одночасною наявністю лінійної склеродермії виявляють антитіла anti-ssDNA.

Еозинофілія в крові і тканинах може бути виразною ознакою локалізованої склеродермії, особливо її лінійного варіанту. Еозинофілію периферичної крові, вище, ніж 400/мкл, виявляють в приблизно в 31-33% пацієнтів. Найчастіше вона спостерігається при генералізованій або лінійній склеродермії. Рівень еозинофілів корелює з активністю захворювання і нормалізується при його переході в неактивну фазу.

Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) підвищена в майже 25% пацієнтів з локалізованою склеродермією. Однак і в активній стадії захворювання його показники можуть бути нормальними. Цікаво, що майже у 47% таких пацієнтів наявні патології хребта, частіше прихованої spina bifida.

До яких лікарів слід звертатися для консультацій за результатами обстеження на наявність Антитіл до Scl-70 (прогресуюча системна склеродермія)?

Імунолог; Ревматолог.